Legislativní průvodce
Legislativa může znít trochu nudně, ale její základní znalost je klíčem k úspěchu každé brigády. Když víte, jak to funguje se smlouvou, odvody a daněmi, vyhnete se zbytečným nedorozuměním. I když to není ta nejzábavnější část brigády, věnujte jí chvilku – ušetříte si spoustu starostí!
Smlouva – bez té to nepůjde
Jako brigádník s námi uzavíráte pouze jednu smlouvu – Dohodu o pracovní činnosti (DPČ), která pokryje všechny brigády. Zákon nám, jako agentuře práce, nedovoluje uzavírat jiné typy smluv. DPČ splňuje všechny právní náležitosti a poskytuje vám potřebnou flexibilitu pro práci.
Dohoda o pracovní činnosti však má svá pravidla. Roční rozsah práce nesmí v průměru překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin. To ale neznamená, že v týdnu nemůžete odpracovat více. Rozsah 20 hodin týdně je ideální pro ty brigádníky, kteří si chtějí udržet smlouvu po celý rok. Pokud se však rozhodnete pracovat na maximum, tedy 40 hodin týdně, mějte na paměti, že svou DPČ vyčerpáte již za půl roku.
Rozhodný příjem - 4000 Kč jako hranice
K Dohodě o pracovní činnosti se váže rozhodný příjem, který činí 4000 Kč. Tato částka určuje, od kdy nastává vaše povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud váš hrubý měsíční příjem nepřesáhne 4000 Kč, vyhnete se odvodům, avšak zároveň tím ztrácíte nárok na nemocenské dávky v případě dočasné pracovní neschopnosti (DPN). Jakmile váš výdělek překročí 4000 Kč, podílíte se na zdravotním a sociálním pojištění ve výši 11,6 % hrubé mzdy, díky čemuž vám i vzniká nárok na případné nemocenské dávky.
Odvody na zdravotní a sociální pojištění – 4 000 Kč překročeny
Pokud váš hrubý měsíční příjem překročí 4000 Kč, čekají vás povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění. Na zdravotní pojištění odvádíte 4,5 % a na sociální 7,1 % z vaší hrubé mzdy. Platí to pro všechny brigádníky bez ohledu na status – ať už jste student, důchodce, nebo třeba zapsaný na Úřadu práce. My jako zaměstnavatel pak odvádíme dalších 9 % na vaše zdravotní a 24,8 % na sociální pojištění. Každý se tedy podílí svou částí, aby vše fungovalo.
Minimální zdravotní pojištění – část, kterou nelze opomenout
Každý v České republice musí mít zajištěné alespoň minimální zdravotní pojištění, které činí 2552 Kč. Tato povinnost se vztahuje na všechny brigádníky, pokud za ně neplatí zdravotní pojištění někdo jiný, například studenti, důchodci nebo rodiče na mateřské dovolené. Jako zaměstnavatel jsme povinni odvádět minimální zdravotní pojištění, jakmile váš hrubý měsíční příjem přesáhne hranici 4000 Kč. Pokud již máte tuto částku zaplacenou jinde, nezapomeňte nám předložit potvrzení, abychom vám mohli vyplatit případnou zálohu na doplatek zdravotního pojištění.
Nevíte, jaké potvrzení se vztahuje právě na váš status brigádníka? Veškeré informace k jednotlivým kategoriím brigádníků najdete ZDE.
Daně – když není sepsané růžovko
Na brigádníky se vztahují také daně, a to od první vydělané koruny. Odvádí se ve výši 15 % z měsíční hrubé mzdy, pokud brigádník neuplatňuje tzv. „růžové prohlášení“ – tedy Prohlášení poplatníka daně nebo slevu na dani. Je dobré mít na paměti, že toto prohlášení lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele v kalendářním měsíci.
Toto je základní souhrn toho, co má každý brigádník znát, aby mohl bez starostí a překvapení fungovat na brigádách.